Salzburg az egyik legszebb osztrák tartomány. Ennek székhelye az azonos nevű város, melyet Mozart városának is neveznek, hiszen itt született és életének több mint a felét itt is töltötte Wolfgang Amadeus Mozart. A város ki is használja ezt a helyzetet: Mozart szülőházát ma múzeumként üzemeltetik, fesztiválokat rendeznek Mozart tiszteletére, a rengeteg (Mozart képével ellátott) édességekről, ajándéktárgyakról már nem is beszélve.
A várost a Salzach folyó szeli ketté, melynek egyik oldalán az óváros, másik oldalán pedig az új városrész van.
Salzburgi sétánkat a Mirabell kertnél kezdtük. Egyébként is szeretem a szép parkokat, a szökőkutakat, de ez a kert egyszerűen csodálatos! A szökőkút körül négy nagy márványszobor-csoport helyezkedik el, melyek a négy természetes elemet (tűz, levegő, föld, víz) ábrázolják.
Mindezeket egy hatalmas virágokkal beültetett terület veszi körül, szobrokkal, sétányokkal.
A város fölé magasodó vár pedig mintha „rajta tartaná a szemét” az egész kerten.
Innen a hídon átkelve Salzburg óvárosába jutottunk, melyet az UNESCO 1997-ben világörökséggé nyilvánított. A Getreidegasse egy elegáns bevásárlóutca, ami arról is híres, hogy ebben az utcában született Wolfgang Amadeus Mozart. A Mozart család a 9. szám alatt álló ház 3. emeletén lakott. Ma múzeum található itt, ahol Mozart hangszerei, a család portréi és levelei vannak kiállítva.
Rövid séta után a Rezidenzplatz-ra jutottunk el.
A tér közepén egy gyönyörű szép lovas szökőkút díszeleg. Márványból készült és 15 méter magas! Érdekessége, hogy a lovak patái virág formájúak.
Ezen a téren van a régi salzburgi érsekek székhelye, másik oldalát pedig a Dóm falai határolják. A város első székesegyháza 774-ben épült, de kétszer is tűzvész áldozata lett és újjá kellett építeni. A ma látható épület pontosan az elődei helyén áll. Mozartot is ebben a székesegyházban keresztelték.
A vár építése Gebhart érsek nevéhez köthető. Ez Közép-Európa legnagyobb, bevehetetlennek tartott erődítménye, mely teljesen épen fennmaradt.
Sok éven át védelmi erődítményként működött, időnként a hercegérsekek rezidenciájaként, de ha kellett, akkor kaszárnyaként és börtönként is használták.
Megközelíthető gyalogosan és siklóval is. Mi ez utóbbit választottuk. A várból csodálatos kilátás nyílik a városra.
A várlátogatás után elidőztünk még egy kicsit a Kapitelplatz-on. Itt található egy márványból készült lóúsztató, ami a hercegérsekek istállójába tartozó lovak itatására ás tisztán tartására szolgált.
Salzburg déli részén található a Hellbrunni kastély. Építése Markus Sittikus nevéhez köthető.
A kastélypark és az Európában egyedülállónak számító vízijáték különleges látványosság. A vízsugarak a legváratlanabb pontokról spriccelnek ránk.
Próbáltuk nézni, hogy hol vizes a föld, és azt a részt kerültünk, de bizony így sem sikerült megúszni szárazon. Markus Sittikus is úgy mulathatott elázott vendégein, mint az az idegenvezető, aki minket tréfált meg.
A kastély csaknem 400 éve épült, és szinte változatlan formában maradtak meg ezek az érdekes szökőkutak, a víz mozgatta figurák, és a mai látogatók majdnem ugyanazt élvezhetik, mint az ott lakó érsekek egykor.