Ez a csodálatos városka Salzkammergut szívében fekszik. Magas sótartalmú gyógyvízéről vált híres fürdőhellyé. Ennek a sós fürdőnek köszönheti azt is, hogy a város neve összefonódott a Habsburgokéval. Ferenc Károly és felesége, Zsófia már nagyon szeretett volna gyereket, de évekig nem érkezett meg a várva várt gyerekáldás. Végül Zsófia az orvos tanácsára Bad Ischlbe utazott egy kúrára. A kúra következményeként született meg Ferenc József. A főhercegi pár ezután elhatározta, hogy a nyarakat Bad Ischlben töltik. Ferenc József számára is emlékezetessé vált ez a város: Itt találkozott először Sissivel, akit utána feleségül is vett. Zsófiától nászajándékba kaptak Bad Ischlben egy vadászkastélyt. Ezt az épületet nevezik Kaiser-villának. Sajnos nem csak először, hanem utoljára is itt látták egymást, ugyanis nem sokkal a találkozás után Sissit meggyilkolták.
Egy fontos történelmi mozzanat is köthető ehhez a kastélyhoz: A kastély dolgozószobájában írta alá Ferenc József a szarajevói merényletet követően a Szerbiának szóló hadüzenetet.
A villa egyik szárnya látogatható, mert a másik részen, Sissi legkisebb lányának Maria Valeria-nak az unokái laknak.
Ferenc József nagy szenvedélye volt a vadászat, a villában a vadászatain elejtett trófeák százait láthatjuk.
A ma is közkedvelt islert a Bad Ischl-i kastélyban a főcukrász találta ki. Sőt innen származik a császármorzsa is, amely annyira ízlett az uralkodónak, hogy nem győzte dicsérni, így a szakács róla nevezte el.
Ebben a városban található Lehár Ferenc egykori háza is, ami emlékmúzeumként üzemel.
Lehár Ferenc nagyon szeretett Bad Ischl-ben lenni, azt mondta, hogy ”itt jutnak eszembe a legszebb dallamok”. 24 Lehár operett született Bad Ischl-ben, köztük a „Víg özvegy” is.
Városnéző kisvonattal is tettünk egy kört a kongresszusi központig,